چاپ
ارسال به دوست

توصیه های جدی به دامداران درمورد مبارزه با انگلهای خارجی

رییس اداره دامپزشکی فردوس گفت: با توجه به آغاز فصل گرما، دامداران کنترل و پیشگیری از بیماری‌های انگل‌های خارجی دام را جدی بگیرند.

به گزارش روابط عمومی  شبکه دامپزشکی فردوس،  دکتر جواد ذوالفقاری رییس  شبکه  گفت: با توجه به آغاز فصل گرما، دامداران کنترل و پیشگیری از بیماری‌های انگل‌های خارجی دام را جدی بگیرند. 

وی  با بیان اینکه انگل‌های خارجی در تمام گونه‌های جانوری وجود داشته و خسارات فراوانی به دام‌ها وارد می‌نمایند,گفت: انگل‌های خارجی عمدتا شامل انواع كنه، جرب، شپش و انواع مگسها و لارو آن‌ها هستند.

 ذوالفقاری کنه‌ها را مهمترین ناقلین انگلهای تک یاخته‌ای خونی، ویروسها و باکتریها ذکر کرد و افزود: پس از فصل سرما (آغاز فعالیت کنه برای یافتن میزبان، یعنی زمانی که درجه حرارت به 20 درجه سانتیگراد می‌رسد)، می‌توان نخستین نوبت حمام دادن را انجام داد.

وی در ادامه افزود: عمده‌ترین روش پیشگیری از بیماری‌های انگلی رعایت بهداشت، استفاده مناسب از محل نگهداری دام و سمپاشی اماکن دامی و یا شعله دادن است.

رئیس شبکه دامپزشکی فردوس با اشاره به حمام دادن دام‌ها که بیشتر در دام سبک انجام می‌شود، بیان کرد: این عمل باید در فصل مناسب و در هوای گرم و محیط باز انجام شود و بلافاصله بعد از پشم چینی صورت نگیرد.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٣٣١٦/
  • ٠٩:١٣ - سه شنبه ١٠ تير ١٣٩٩/
  • تعداد بازدید: 17