چاپ
ارسال به دوست

مرحله دوم طرح سراسری واکسیناسیون طیور بومی علیه نیوکاسل

معاونت سلامت دامپزشکی استان از اجرای مرحله دوم طرح سراسری واکسیناسیون طیور بومی علیه نیوکاسل خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل  دامپزشکی خراسان جنوبی، دکتر محمد علی بخشی معاون سلامت دامپزشکی استان از اجرای مرحله دوم واکسیناسیون طیور بومی روستاها خبر داد و گفت: این طرح که قرار بود در اسفند ماه سال گذشته انجام شود با توجه به وضعیت شیوع کرونا و ضرورت پرهیز از تجمعات، به تأخیر افتاد و از نیمه خرداد تا پایان تیرماه بصورت تدریجی و با ملاحظات پیشگیرانه خاص توسط پرسنل دامپزشکی استان در حال انجام است.

بخشی توضیح داد: بیماری نیوکاسل بعنوان شایع ترین بیماری طیور کشور، همه ساله خسارات زیادی به صنعت طیور وارد می کند. طیور بومی و روستایی یکی از عمده ترین مخازن این بیماری هستند که اکثراً واکسینه نمی شوند، لذا کنترل این بیماری در طیور بومی، خط اول مبارزه و کنترل این بیماری خطرناک در صنعت طیور کشور به شمار می رود.  

وی افزود: در مرحله قبلی که در آذر ماه سال گذشته انجام شد بیش از 280 هزار قطعه طیور بومی تحت پوشش قرار گرفتند که در این مرحله درصد پوشش عملیات واکسیناسیون با بیش از 60 درصد افزایش به 450 هزار قطعه خواهد رسید.

وی جمعیت تقریبی طیور بومی استان را نزدیک 600 هزار قطعه برآورد نمود و اضافه کرد: برای سهولت پوشش واکسیناسیون از واکسن آشامیدنی تولید داخل استفاده شده که طی مطالعات انجام شده ایمنی زایی قابل قبولی داشته است.

بخشی در پایان از روستائیان درخواست کرد با حفظ شرایط ایمنی فردی و پرهیز از ایجاد تجمع و صف، سهمیه واکسن طیور خود را از اکیپ های دامپزشکی تحویل گرفته و با شرایط توصیه شده آنرا استفاده نمایند.

وی از دهیاری ها و شورای روستاها خواست به هر نحو ممکن در اجرای هرچه بهتر این طرح مشارکت نمایند تا شاهد اجرای موفقیت آمیز طرح در استان و کنترل بهتر نیوکاسل در مزارع طیور استان باشیم.   


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٣٢٨٧/
  • ١٠:٤٦ - دوشنبه ٩ تير ١٣٩٩/
  • تعداد بازدید: 30