• 1401/10/04 - 10:39
  • تعداد بازدید : 59
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

شروع فصل سرما و توصیه‌هایی برای جلوگیری از بیماری های طیور

رئیس دامپزشکی فردوس گفت: انبار دان و سالن پرورش طیور برای پرندگان مهاجر غیرقابل نفوذ و محوطه مرغداری بدون هرگونه جاذبه برای ورود پرندگان وحشی باشد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی فردوس، اسماعیلی، رئیس دامپزشکی فردوس، با اشاره به شروع فصل سرما و احتمال شیوع بیماری‌های پرندگان و امکان انتقال آن به انسان گفت: با آغاز ورود پرندگان مهاجر به کشور و احتمال انتقال بیماری‌ از این پرندگان به طیور بومی، لازم است مرغداران با رعایت اصول بهداشتی، خود و پرندگان خود را از ابتلا به این بیماری‌ها در امان نگه دارند.

وی افزود: با توجه به اهمیت آلودگی‌های میکروبی دان اجرای راهکار‌های مناسب برای مقابله با این آلودگی‌ها ضروری است و اجرای دقیق و کامل اصول بهداشتی در حمل و نقل، تولید و ذخیره‌سازی دان کمک قابل توجهی در پیشگیری از بروز آلودگی‌ها می‌کند.

رئیس  شبکه دامپزشکی فردوس بیان داشت: راهکار دیگر، ضدعفونی دان و یا مواد اولیه تشکیل دهنده آن است که باید بعد از ورود دان به مرغداری‌ها با ترکیبات ضدعفونی کننده مجاز انجام شود.

اسماعیلی گفت: انبار دان و سالن پرورش طیور برای پرندگان مهاجر غیرقابل نفوذ و محوطه مرغداری بدون هرگونه جاذبه برای ورود پرندگان وحشی باشد، و باید توجه داشت که ریخت و پاش دان، رهاسازی کود در محوطه، وجود آبگیر و تجمع آب به هر شکل این جاذبه را ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه جلوگیری از رفت و آمد غیرضروری در واحد پرورش طیور الزامی است، افزود: تردد در صورت لزوم باید با رعایت کامل موارد بهداشتی انجام شود و تعویض کفش و لباس در هنگام ورود کارگران و سایر افراد ضروری است .

وی به شهروندان توصیه کرد که از خرید طیور بومی که با فروشندگان دوره گرد و یا در محل‌های عرضه اطراف شهر‌ها به فروش می‌رسند جداً خودداری کرده و مرغ مصرفی خود را از فروشگاه‌های مجاز که گوشت مرغ را به صورت بسته‌بندی در کشتارگاه و و با نظارت بهداشتی دامپزشکی عرضه می‌نمایند، تهیه کنند.

  • گروه خبری : اخبار شبکه دامپزشکی فردوس
  • کد خبر : 295729
کلمات کلیدی
dabir مهدی محمدزاده

dabir مهدی محمدزاده

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه