• 1401/11/03 - 10:28
  • تعداد بازدید : 45
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

شروع مرحله دوم واکسیناسیون تب برفکی دام سبک و سنگین در سال 1401

معاونت سلامت اداره کل دامپزشکی استان از شروع مرحله دوم سال 1401 طرح واکسیناسیون تب برفکی دام سبک و سنگین در استان از ابتدای بهمن ماه تا پایان سال جاری به مدت 2 ماه به طور همزمان با سایر استان های کشور خبر داد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان خراسان جنوبی  دکتر محمد شفائی معاونت سلامت اداره کل دامپزشکی استان از شروع مرحله دوم  سال 1401 طرح واکسیناسیون تب برفکی دام سبک و سنگین در استان از ابتدای بهمن ماه تا پایان سال جاری به مدت 2 ماه به طور همزمان با سایر استان های کشور خبر داد .
وی   گفت : بیماری تب برفکی به عنوان یکی از بیماری‌های ویروسی فوق‌العاده واگیردام بوده که در صورت وقوع و اپیدمی خسارات اقتصادی فراوانی به دامداران و تولیدکنندگان وارد می‌سازد لذا واکسیناسیون و ایمن‌سازی دام‌ها و رعایت مقررات و ضوابط بهداشتی - قرنطینه‌ای در دامداریها ازمؤثرترین راه‌های پیشگیری از بیماری  می باشد.  
دکتر شفائی ادامه داد بیماری تب برفکی با علائم ایجاد زخم‌های شدید در دهان ولثه باعث کاهش وزن ، کاهش شیردهی و بروز خسارات اقتصادی فراوانی می شود. لذا جهت حفظ و حراست از سرمایه های دامی و پیشگیری از خسارت های وارده به دامداران هر شش ماه یکبار طرح واکسیناسیون تب برفکی انجام می شود .
معاونت سلامت  اداره کل در رابطه با  اقدامات پیشگیرانه گفت: یکی از مهمترین راه های پیشگیری،  انجام به موقع واکسیناسیون است که در این راستا دامپزشکی استان تمام تلاش خود را در راستای تأمین و تزریق واکسن برای دام های روستایی – عشایری به انجام می رساند . و در خصوص مایه کوبی در واحدهای صنعتی ضروری است که صاحبان این واحدها جهت پیشگیری از شیوع بیماری و حراست از سرمایه های دامی خودشان با همکاری مراکز مایه کوبی بخش خصوصی نسبت به واکسیناسیون دامها اقدام کنند.
شفائی ادامه داد پیش بینی می شود در این فاز تعداد حدودا 1400000 راس دام سبک و 28000 راس دام سنگین مورد مایه کوبی قرار گیرد .

وی از دامداران درخواست نمود جهت اجرای هرچه بهتر طرح  و پوشش مناسب مایه کوبی در استان با اکیپ های مایه کوبی دولتی و خصوص نهایت همکاری راداشته باشند.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 296533
کلمات کلیدی
dabir مهدی محمدزاده

dabir مهدی محمدزاده

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه