• 1401/11/03 - 10:25
  • تعداد بازدید : 21
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

سلامت خوراک دام نقش مهمی در تامین سلامت و امنیت غذایی جامعه دارد

رئیس شبکه دامپزشکی فردوس، نقش سلامت خوراک دام در تامین سلامت دام و محصولات دامی و به طبع آنها غذای تولیدی از این محصولات را مهم دانست.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی فردوس،دکتر  اسماعیلی رئیس شبکه دامپزشکی با اشاره به سابقه گسترش برخی بیماری‌ها و مشکلات در جامعه انسانی که بدلیل مصرف خوراک آلوده در دامداری‌ها ایجاد شده است گفت: از آنجا که یکی از ارکان سلامت دام و محصولات دامی، سلامت خوراک دام می باشد، ساماندهی کارخانجات تولید خوراک دام و طیور و آبزیان نقش مهمی در این زمینه دارد.

وی افزود:  یکی از اصول مهم در جهت کنترل بیماری‌ها، بهداشت و کنترل آلودگی‌های ‌خوراک دام و طیور می‌باشد زیرا بیشترین اقلام ورودی به مزارع پرورش دام و طیور را تشکیل می‌دهند و می‌توانند به صورت مستقیم در حیوان ایجاد بیماری نمایند و یا زمینه مناسب برای بروز بیماری‌های دیگر در حیوان را فراهم آورند. همچنین با ایجاد آلودگی در چرخه تولید غذای انسان، موجب بیماری در انسان گردند. بطور خلاصه جهت تولید غذای سالم برای انسان، باید عوامل بیماری‌زا را از ابتدای چرخه تولید غذا، یعنی از خوراک دام و طیور، کنترل کرد.

اسماعیلی، با بیان این نکته که تحقق سامان‌دهی کارخانجات خوراک دام و طیور و آبزیان در دراز مدت با برنامه‌ریزی و همکاری سازمان‌های متولی از جمله دامپزشکی و جهادکشاورزی و همکاری مدیران کارخانجات تولید خوراک دام و طیور استان میسر می‌باشد اظهار داشت: از محصولات تولیدی کارخانه خوراک دام و طیور موجود در شهرستان نمونه‌برداری و برای انجام آزمایشات لازم به آزمایشگاه مرکزی استان ارسال می‌گردد که از نظر وجود آلودگی به سالمونلا، اشرشیاکلی، کپک و مخمر و آفلاتوکسین مورد پایش قرار گرفته‌اند و خوشبختانه خوراک دام و طیور تولیدی شهرستان در سطح قابل قبولی از نظر بهداشتی قرار دارد و با تخلفات اندک بهداشتی که در این حوزه صورت گرفته وفق مقررات برخورد گردیده است.

  • گروه خبری : اخبار شبکه دامپزشکی فردوس
  • کد خبر : 296532
کلمات کلیدی
dabir مهدی محمدزاده

dabir مهدی محمدزاده

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه