• 1401/05/11 - 09:15
  • تعداد بازدید : 37
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

توصیه‌های دامپزشکی فردوس به دامداران برای مبارزه با انگلهای خارجی بدن دام

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی فردوس، با توجه به تشدید گرما، دامداران مبارزه و پیشگیری از بیماری‌های انگل‌های خارجی دام را جدی بگیرند.

اسماعیلی، رئیس شبکه دامپزشکی فردوس، گفت: با توجه به تشدید گرما، دامداران مبارزه و پیشگیری از بیماری‌های انگل‌های خارجی دام را جدی بگیرند.

وی با بیان اینکه انگل‌های خارجی در تمام گونه‌های جانوری وجود داشته و خسارات فراوانی به دام‌ها از نظر کاهش تولید، لاغری، انتقال بیماری‌های ویروسی، باکتریایی و انگلهای خونی و ... وارد می‌نمایند گفت: انگل‌های خارجی عمدتاً شامل انواع کنه، جرب، شپش و انواع مگسها و لارو آن‌ها هستند.

 وی کنه‌ها را مهمترین ناقلین انگلهای تک یاخته‌ای خونی، ویروسها و باکتریها دانست و افزود: پس از فصل سرما (آغاز فعالیت کنه برای یافتن میزبان، یعنی زمانی که درجه حرارت به 20 درجه سانتیگراد می‌رسد)، می‌توان نخستین نوبت حمام دام را انجام داد.

وی در ادامه افزود: عمده‌ترین روش پیشگیری از بیماری‌های انگلی رعایت بهداشت، استفاده مناسب از محل نگهداری دام و سمپاشی اماکن دامی و یا شعله دادن است.

رئیس شبکه دامپزشکی فردوس، با اشاره به حمام دادن دام‌ها که بیشتر در دام سبک انجام می‌شود، بیان کرد: این عمل باید در فصل مناسب و در هوای گرم و محیط باز انجام و بلافاصله بعد از پشم چینی صورت نگیرد.

وی در پایان گفت: از ابتدای سال جاری حدود 100 لیتر سموم ضدانگل‌های خارجی بصورت رایگان بین دامداران توزیع شده که با توجه به وضعیت خشکسالی و گرمای هوا و افزایش انگل‌های خارجی بدن دام و توان اقتصادی دامداران به هیچ وجه پاسخگوی نیاز دامداران نبوده و نیاز به توجه بیشتر در این خصوص می‌باشد.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 288945
کلمات کلیدی
dabir مهدی محمدزاده

dabir مهدی محمدزاده

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه