• 1399/09/09 - 10:59
  • تعداد بازدید : 134
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

معدوم سازی کانون آلوده بیماری نیوکاسل در سربیشه

بیماری نیوکاسل حاد باعث شد که بیش از 15 هزار قطعه جوجه در یک واحد مرغداری شهرستان سربیشه به شیوه کاملا بهداشتی به سبب جلوگیری از انتشار این بیماری معدوم شوند.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان سربیشه دکتر هادی کاووسی گفت: بیماری نیوکاسل به عنوان یکی از بیماری های  ویروسی  بسیار واگیر و حاد با تلفات بالا در انواع پرندگان بوده، این بیماری  ویروسی درمان نداشته و تنها راه مقابله با آن کنترل و پیشگیری از طریق واکسیناسیون و رعایت شدید اصول امنیت زیستی است. پرندگان وحشی و ماکیان بومی نسبت به بیماری مقاومت نسبی پیدا کرده اند و به‌عنوان مخزن، تهدیدی جدی برای صنعت طیور محسوب می شوند، لذا کنترل بیماری در طیور بومی از نظر دامپزشکی اهمیت زیادی برای کنترل بیماری در صنعت طیور دارد.

وی ادامه داد: پس از انجام نمونه گیری و آزمایشات متعدد، مشخص گردید مرغ‌ها آلوده به بیماری نیوکاسل هستند. و سپس در شرایط کاملاً استاندارد و رعایت اصول ایمنی و بهداشتی با هدف جلوگیری از شیوع بیماری نیوکاسل، کلیه طیور موجود معدوم سازی شدند.

کاووسی بیان داشت: سیاست سازمان دامپزشکی در راستای ایمن سازی طیور بومی می باشد، به همین منظور کلیه طیور بومی که در روستاهای اطراف و نزدیک به مرغداری های صنعتی و حاشیه تالاب ها و مناطق حفاظت شده قرار دارند در اولویت دریافت واکسن هستند و سپس سایر طیور بومی موجود در تمامی روستا ها واکسن رایگان نیوکاسل آنفولانزا را دریافت می کنند به همین منظور از ابتدای سال جاری در این شهرستان بیش از60 هزار قطعه طیور روستایی علیه بیماری مذکور ، طی دو مرحله توسط پرسنل این شبکه ایمن سازی شده اند.

  • گروه خبری : اخبار مهم,اخبار شبکه دامپزشکی سربیشه
  • کد خبر : 257949
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید