• 1399/09/20 - 08:14
  • تعداد بازدید : 104
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

دامداران دام هایشان را از سرمازدگی محافظت کنند

با توجه به کاهش دما و سرمای هوا لازم است دامداران نسبت به تهیه پناهگاه مسقف مناسب برای دام های خود اقدام کنند.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان سربیشه دکتر هادی کاووسی رئیس این شبکه گفت: پناهگاه مسقف دام‌ها را از کوران باد دور نگه می دارد. همچنین تهیه تجهیزات لازم برای بالا بردن درجه حرارت بدن دام و تامین ذخیره آب آشامیدنی مورد نیاز روزانه دام با توجه به احتمال یخ‌زدگی آب ضروری است.
وی مهمترین علائم کاهش دمای بدن در دام‌ها را یخ‌زدگی انتهای گوش‌ها، بی‌حالی و خمودگی و کاهش سرعت تنفس عنوان کرد و گفت: به طور معمول دام‌های تازه متولد که دمای بدن آنها کاهش پیدا می‌کند قادر به مکیدن شیر نیستند و مستعد بیماری‌های تنفسی و کم‌آبی بدن هستند.
کاووسی افزود: با توجه به اینکه آب و هوای سرد مانع رشد دامهای تازه متولد شده می‌شود در آب و هوای سرد باید انرژی بیشتری به دامها ‌ها منتقل شود زیرا دامهایی که در سرما خوب رشد نکنند در دوران بلوغ هم تولیدکمتری خواهند داشت.
 
کاووسی افزود: دام ها به ویژه گوسفندوبز در شرایط سرد و یخبندان انرژی درونی خود را سریع از دست می دهند، بنابراین در هوای سرد نیاز حیوانات به انرژی برای گرم کردن بدن بیشتر می‌شود.
وی گفت: تغذیه دام ها با علوفه دارای قند، تفاله چغندر، تفاله مرکبات و ملاس مفید است و به دنبال آن می‌توان از کنسانتره یا غلاتی نظیر جو استفاده کرد.

  • گروه خبری : اخبار اصلی,اخبار شبکه دامپزشکی سربیشه,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 258254
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید